Microsoft, Sam Altman’ın CEO olarak geri dönmesiyle OpenAI yönetim kuruluna katıldı

Şirketin en büyük yatırımcısının neden yönetim kurulunda yer almadığı sorusu hala ortada duruyor ancak sorun en azından şimdilik bir şekilde halledilmiş gibi görünüyor. Altman’a, Başkanlık görevine devam eden kurucu ortak Greg Brockman eşlik ederken, dizi boyunca çok kısa bir süre geçici CEO olarak görev yapan Mira Murati, CTO görevine geri dönecek.

Duyuru aynı zamanda eski Salesforce CEO’su Bret Taylor (başkan), eski Clinton Hazine Bakanı Larry Summers ve aynı zamanda Quora’nın kurucu ortağı ve CEO’su olan orijinal üye Adam D’Angelo’dan oluşan yeni bir yönetim kurulunu da doğruladı. OpenAI, Quora’nın Poe hizmetine potansiyel bir rakip geliştirdiği için Altman’ın çıkışının kısmen D’Angelo’nun görünürdeki çıkar çatışmasından etkilendiği söylendi – ikincisi OpenAI’nin ChatGPT ve GPT-4’ünün yanı sıra diğer birkaç metin üreten AI modelini sunuyor.

Microsoft, Sam Altman’ın CEO olarak geri dönmesiyle OpenAI yönetim kuruluna katıldı

OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, Altman’ın görevden alınmasına öncülük ettiği iddia edilen eski bir yönetim kurulu üyesiydi. Yönetici daha sonra açıkça “yönetim kurulunun eylemlerine katılımımdan derin pişmanlık duyduğunu” itiraf etmiş ve o zamandan beri Altman’ın CEO olarak geri dönüşüne desteğini dile getirmişti.

Aynı resmi duyuruda OpenAI’nin yeni Başkanı Taylor, şirketin “yönetim yapısını geliştireceği” ve kuruluşun çıkarları adına “son olayların gözden geçirilmesini denetlemek üzere bağımsız bir Yönetim Kurulu komitesi” oluşturacağı güvencesini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x