Art Dubai başlıyor

Art Dubai, her yıl mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenen Orta Doğu’nun önde gelen uluslararası sanat fuarı.Art Dubai’nin 17. edisyonu, 1 – 3 Mart 2024 tarihleri ​​arasında Madinat Jumeirah’da gerçekleşecek ve ön izlemeler yarın ve 29 Şubat Perşembe günleri yapılacak. Bu yılki fuarda 60’tan fazla şehir ve 40’tan fazla ülkeden 100’den fazla çağdaş, modern ve dijital eser sunulacak. Bu yılın teması şifa, umut ve zor zamanlarda sanatın gücü.Fuar, dört bölümden oluşuyor: Çağdaş, Modern, Bawwaba ve Dijital. Sanat direktörü Pablo del Val.Geçtiğimiz 17 yıl boyunca Art Dubai’nin misyonu Orta Doğu ve çevresindeki Kuzey Afrika ve Güney Asya’dan sanata ilişkin yerel, bölgesel ve uluslararası görüşmelerde önemli bir katalizör olma konusundaki rolünü güçlendirmekti. A.R.M. Holding iş birliğiyle ve Piaget’nin desteğiyle düzenlenen Art Dubai, sadece galerilere ev sahipliği yapmakla kalmıyor, aynı zamanda sanat forumuyla da dikkat çekiyor.Art Dubai, Jameel Sanat Merkezi, Ishara Sanat Vakfı, Sharjah Sanat Vakfı, Maraya Sanat Merkezi gibi BAE’deki sanat kurumlarıyla yakın iş birliği içinde çalışıyor. Louvre Abu Dhabi, Salama Bint Hamdan Al Nahyan Vakfı, Tashkeel, NYUAD Sanat Galerisi ve Alserkal Bulvarı da iş birliği yaptıkları diğer kurumlar arasında.Art Dubai’nin en çok öne çıkan bölümü Contemporary’de ise hem yeni hem köklü galeriler yer alıyor.

Bu galeriler arasında İstanbul’dan Sanatorium ve Zilberman galeriler var.

Ayrıca Bodrum, Dubai ve Paris’te de şubeleri bulunan Bastok Lessel de katılan galeriler arasında.

Art Dubai’ye kadar gitmişken Dubai’deki diğer sanat mekânlarını da gezmekte fayda var.

Bu arada hatırlatalım, aynı tarihlerde Frieze Los Angeles da başlıyor.

Fuara destek: Global Sanat Forumu

Şu anda 17. yılında olan Art Dubai’nin amiral gemisi ise disiplinler arası zirvesi: Global Sanat Forumu. Bu yılki forum, aşırı hava koşulları ile aşırı değişim arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Bu edisyon Komisyon Üyesi Shumon Basar ve Küratör Nadine El-Khoury tarafından düzenlendi ve 29 Şubat ve 1 Mart tarihlerinde gerçekleşecek.

Kamusal sanat için birlik

Yeni başlatılan Dubai Kamusal Sanat Stratejisi’nin ilk kalıcı büyük ölçekli kamusal heykeli olan “Sanatçılar Birliği” de önceki gün Etihad Müzesi’ne bakan halka açık bahçede açıldı.

Tek sanatçılı yarışma sürecine rağmen bir heykel yaratmak için bir araya gelmeyi seçen, kazanan beş sanatçı ise Afra Al Dhaheri, Shaikha Al Mazrou, Mohamed Ahmed Ibrahim, Asma Belhamar ve Khalid Albanna.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x